Czytatnik

"To już wasza sprawa, na co trwonicie czas i pieniądze. Ja sobie poczytam, bo życie jest krótkie."

„Kamienie przodków” – Aminatta Forna Maj 23, 2009

kamienie_przodkow

Aminatta Forna była dziennikarką dla telewizji BBC, jej artykuły pojawiały się też w The Economist, The Observer czy The Vanity Fair, Forna pomogła również zbudować szkołę w rodzinnej wiosce Rogbonko w Sierra Leone, a w 2002 roku nakręciła serię filmów dokumentalnych Africa Unmasked. Zainspirowana wydarzeniami przedstawionymi w filmie, uraczyła nas piękną powieścią Kamienie przodków.

Mieszkająca w Londynie Abie dostaje list „z kraju, który – jak się wydawało – zniknął z powierzchni ziemi, cofnął się do wcześniejszego okresu, kiedy na starych mapach zakreślano wielkie, niezapełnione przestrzenie, a kartografowie umieszczali tam ryciny mitycznych stworzeń i niezliczonych bogactw” * z krótką informacją, że plantacja kawy w Rofathane należy do niej. Abie wyjeżdża i spotyka na miejscu swoje cztery ciotki, córki czterech z jedenastu żon dziadka. Kobiety snują opowieści o swoim życiu i Abie poznaje część historii swojej rodziny i ojczystego kraju.

Forna stworzyła bardzo wiarydodne i charakterystyczne postacie. Asana, Mariama, Hawa i Serah opowiadają o rzeczach ważnych (takich jak między innymi: kwestia wierności swojej religii, odwaga przeprowadzenia wyborów, niemożność funkcjonowania w obcym kraju) poprzez pryzmat własnych, codziennych doświadczeń. Dzięki temu czytelnik czuje się niejako częścią rodziny Kholifa, smuci się, raduje i niejednokrotnie wzrusza wraz z głównymi bohaterkami. Nawet pozornie błahe wydarzenia są opowiedziane w tak piękny i sugestywny sposób, że niemal można poczuć palące słońce na skórze czy fakturę i kształt tytułowych kamieni.

„Kamienie przodków” to historia pełna bólu, zawiedzionych nadziei, ogarniętego chaosem kraju. Paradoksalnie jednak, płynie z niej spora dawka optymizmu – cztery ciotki Abie mimo wszystkich niepowodzeń, jakie je spotkały, przetrwały. I wciąż są pełne energii. Asana, Mariama, Hawa i Serah udowodniły, że wola przetrwania i chęć odmienienia własnego losu to najwiękksze siły pchające człowieka do przodu.

——

* Aminatta Forna, „Kamienie przodków”, tłum. Ewa Horodyska, wyd. WAB, 2008, s.13.

Reklamy
 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s