Czytatnik

"To już wasza sprawa, na co trwonicie czas i pieniądze. Ja sobie poczytam, bo życie jest krótkie."

„Niedzielny klub filozoficzny” – Alexander McCall Smith Maj 23, 2009

Filed under: Przeczytane — Lilithin @ 20:52
Tags: , ,

niedzielny_klub_3.28862.140x0

Rzadko zdarza mi się odłożyć na półkę zaczętą książkę bez przeczytania jej do końca. W przypadku „Niedzielnego klubu filozoficznego” myślałam o tym średnio przy co drugiej stronie.

Mam nieodparte wrażenie, że autor książki starał się raczej popisać swoją znajomością muzyki klasycznej, szkockich malarzy i poetów niż swoimi umiejętnościami pisarskimi. Fabułę można streścić w pięciu zdaniach. Mamy tu zagadkową śmierć, panna Isabel Dalhousie próbuje ją rozwiązać. Isabel jest redaktorką pisma filozoficznego, do tego dość bogatą. W miarę rozwoju akcji dowiadujemy sie jak spędza dnie: rozmawia ze swoją siostrzenicą/bratanicą Cat, odpowiada na listy, przegląda prasę, redaguje pismo filozoficzne, nieustannie wtyka nos w nie swoje sprawy. Autor na siłę wprowadza wymuszone rozważania moralne i filozoficzne głównej bohaterki. Wychodzi sztucznie i napuszenie. Tajemnicza śmierć i prywatne śledztwo Isabel zakrawa na kpinę. Jej przesłanki, tropy i motywy są tworem czystej fantazji – dziwne, że tak wykształcona osoba daje się zwieść pierwszemu wrażeniu i na tej podstawie przesądza o czyjejś winie.

Nie wiem, dla kogo to książka, chyba dla samgo autora. Fani kryminałów nie znajdą w niej ciekawej intrygi, amatorzy historii miłosnych – tym bardziej, osoby interesujące sie filozofią rozważania bohaterki będą nużyć, stąpających twardo po ziemi i zmagających się z życiem rutyna i sposób życia Isabel będzie irytować.

Reklamy
 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s