Czytatnik

"To już wasza sprawa, na co trwonicie czas i pieniądze. Ja sobie poczytam, bo życie jest krótkie."

„Nowy wspaniały świat” – Aldous Huxley 23 Maj, 2009

Filed under: Przeczytane — Lilithin @ 21:49
Tags: ,

Nowy-wspanialy-swiat_Aldous-Huxley,images_big,17,83-7319-796-6

Wyobraźmy sobie świat, w którym każdy wykonuje pracę, do jakiej został stworzony. Świat, w którym wszyscy (lub prawie wszyscy) są szczęśliwi, w którym wszelkie przyjemności zostają od razu zaspokajane. Świat, w którym ludzie w wieku 60 lat wyglądaja wciąż na 30. Pozornie brzmi pięknie, ale właśnie w tym świecie dzieci się nie rodzą, dzieci zostają wybutlowane. Butlacja dzieci to nic innego jak wielki, sprawny system masowej produkcji. To świat, w którym stajesz się Alfą, Betą, Gammą, Deltą lub Epsilonem nie mając na to żadnego wpływu i nie aspirując do niczego wyższego. Świat bez filozofii, literatury, sztuki. Świat ogarnięty seksem bez zobowiązań, tanią rozrywką i narkotykiem somą, zażywanym w chwili najmniejszego spadku nastroju. To „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya.

Jako antyutopia trochę przeraża i prowadzi do konkluzji, że żyjemy w podobnym świecie. Czy wszechobecny kult młodości, pięknej smukłej sylwetki i nierzadko słyszane negatywne komentarze na plaży na widok starszej pani w stroju kąpielowym tak bardzo różnią się od reakcji Leniny na widok Lindy: „Wzdrygnęła się […]. Taka tłusta. I ta twarz, zmięta, pomarszczona. Te obwisłe policzki w czarne plamy. Żyłki na nosie, przekrwione oczy […]. A pod brązową, workowatą tuniką te ogromne piersi, wydęty brzuch, biodra.” * Czy obce współczesnemu społeczeństwu jest natychmiastowe zaspokajanie swoich seksualnych pragnień, z kimkolwiek, jakkolwiek, gdziekolwiek? Czy sami nie spotkaliśmy ludzi bez wyższych aspiracji, dla których pełnią szczęścia jest nowy telewizor?

Nasz świat jest w pewnych aspektach podobny do tego z powieści. Jednak istnieje pewna zasadnicza różnica – my mamy WYBÓR. Możemy dążyć do czegoś wielkiego, możemy zmieniać swoje życie, zachwycać się sztuką i iść na romantyczny spacer we dwoje.

Tak, czytając książkę jako antyutopię możemy się wystraszyć, czy do tego właśnie zmierzamy, by potem jednak stwierdzić, że może jednak nie jest aż tak źle.

Jako powieść „Nowy wspaniały świat” już mnie tak nie zachwyca. Cóż, książka należy do klasyki, niesie za sobą przesłanie i chociaż dlatego warto ją przeczytać, ale jakoś trudno polubić jakiegokolwiek bohatera, nawet Dzikusa. Bernard, dość ciekawa postać, nie została, moim zdaniem, do końca rozbudowana, pogłębiona psychologicznie. Miłość Dzikusa do Leniny pozostaje dla mnie zagadką do dziś. Nagłe spotkanie z Mustafą Mondem i jego wynurzenia przesycone filozofią jakoś dziwnie odstają od reszty książki. W kilkunastu rozdziałach wydarzenia są raczej sucho relacjonowane, a tu niespodziewanie natykam się na ideologiczne rozważania i zaledwie na kilku stronach poznaję naturę systemu rządzącego i historię poprzedzającą jego powstanie.

Jakiegoś podsumowującego akapitu nie będzie, jako, że to nie recenzja, a raczej swodobne wrażenia po lekturze, którą chyba jest dość znana, toteż pozwolę sobie na bezpośrednie pytanie: jakie były wasze wrażenia z „Nowego wspaniałego świata”? Zastanawiam się, czy po prostu nie czepiam się za bardzo, ale czegoś mi tu brakowało.

* Aldous Huxley, „Nowy wspaniały świat”, tłum.Bogdan Baran, wyd. Muza, 2008, s. 113.

 

One Response to “„Nowy wspaniały świat” – Aldous Huxley”

  1. angel Says:

    masz racje..moze samo zakonczenie losow dzikusa..nam nie wystarcza,,moze czytelnicy sa ciekawi co z pozostalymi bohaterami. Co z lenina? co z bernardem i jego pszyjacielem. wiadomo nam tylko ze zostali zeslani na wyspy.. moze chcemy wiedziec co stalo sie z tym swiatem po takich wydarzeniach, czy inni tez zaczeli sie sprzeciwiac…


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s