Czytatnik

"To już wasza sprawa, na co trwonicie czas i pieniądze. Ja sobie poczytam, bo życie jest krótkie."

Navratri – święto dziewięciu nocy Październik 12, 2011

Filed under: Indie — Lilithin @ 16:42
Tags:

Świątynia oświetlona z okazji Navratri

Kalendarz hinduski obfituje w różnego rodzaju święta. Choć religijny zapał i rozmach różnią się od stanu do stanu, to nawet najskromniej obchodzone obrzędy dla przybysza z Europy są niezwykle interesujące. Jesienne Navratri trwało od 28 września do 5 października. Święto związane jest z kultem bogini Matki i różnymi jej wcieleniami. Pierwsze trzy dni są poświęcone Durdze – bogini Wojowniczce, która dosiada lwa, a w każdej ze swych 10 dłoni dzierży inną broń. Kolejne trzy dni skupiają się na Lakshmi, córce Durgi, bogini dobrobytu i bogactwa, ubranej w złoto. Ostatnia faza Navratri związana jest z  Saraswati, kolejną córkę Durgi, boginią wiedzy ubraną w mleczne szaty i dosiadającą łabędzia. Obecność  posążków Saraswati w szkołach jest tak naturalna, jak tablica na ścianie.

Podczas Navratri można przyjąć dość surowy post, do potraw nie można dodawać soli ani jakichkolwiek przypraw, co dla Hindusów musi być wyjątkowo trudne. Podczas tych 9 dni restauracje oferują specjalne postne menu.

Typowe przedstawienie Durgi wraz z jej dziećmi

Bezpośrednio z Navratri połączona jest Durga Puja, którą z największym zapałem obchodzi się przez 4 w Bengalu Zachodnim. Obrzędy w Punjabie należą do zdecydowanie skromniejszych i słysząc historie koleżanki z Kalkuty miałam ochotę wybrać się do jej rodzinnego miasta i wraz z tłumem obchodzić święto Durgi. Bengalskie pandale, tymczasowe miejsca kultu zbudowane z prefabrykatów (których tematem przewodnim był nawet Titanic i… Harry Potter!) w Chandigarh zostały zastąpione zwykłymi namiotami, w których centralną figurą jest oczywiście Durga, a towarzyszą jej córki: Lakshmi i Saraswati oraz synowie: Ganesz i Kartik. Tymczasowe namioty powstawały w najmniej oczekiwanych miejscach – wciśnięte w przejście między dwoma budynkami czy uniemożliwiające wejście do jednego z 3 sklepów w okolicy.

Durga pod postacią Kali w jednej ze świątyń

 

Reklamy
 

7 Responses to “Navratri – święto dziewięciu nocy”

 1. AskaG Says:

  ostatnie zdjecie jest super!!! a do jakiego indyjskiego miasta wyjechalas, jesli mozna spytac?
  pozdrawiam serdecznie

 2. Lilithin Says:

  AskaG, witam na blogu, bo chyba pierwszy raz Cię tu widzę? Jestem w Chandigarh, żadna tajemnica. Również pozdrawiam 🙂

 3. AskaG Says:

  a tak, trafilam tu kiedys przypadkiem i spodobalo mi sie 🙂 w takim razie mieszkam 400km od Ciebie, tylko ze w PAkistanie 🙂

 4. Lilithin Says:

  AskaG, witam i się cieszę 🙂 A co robisz w Pakistanie, jeśli można spytać?

 5. AskaG Says:

  mieszkam w Sialkot, z moim paki mezem i 2 coreczkami 🙂

 6. Lilithin Says:

  AskaG, o! A prowadzisz może jakiegoś bloga, w którym piszesz o swoim życiu? Bo ja mam milion pytań w głowie już i bardzo jestem ciekawa 😉


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s